WEBINO.pl

Biała lista VAT

Biała lista VAT

Biała lista VAT

Biała lista VAT

Uwaga: biała lista VAT – zmiany 2020

Biała lista podatników VAT, to nic innego jak wykaz informacji o wszystkich podatnikach VAT, który wprowadzono w życie 1 września 2019 roku przez Ministerstwo Finansów. Spis ten stworzony został w głównej mierze jako narzędzie informacyjne, by ułatwić przedsiębiorcom i urzędom weryfikację podmiotów rynku. Zawiera on między innymi informacje czy przedsiębiorstwo jest czynnym podatnikiem VAT oraz jaki posiada numer rachunku bankowego.

Główną zmianą był wprowadzony od 1 stycznia 2020 roku obowiązek korzystania z białej listy podatników VAT. Niestety z czasem okazało się, iż wykaz budzi wiele zapytań i wątpliwości oraz zamiast pomagać powoduje niemałe problemy. Jednym z większych powodów całego zamieszania jest kara za przelewy na konto spoza białej listy.

Biała lista VAT – konieczność sprawdzenia rachunku bankowego; źródło: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-biala-lista-podatnikow-jak-weryfikowac-kontrahentow

Wpłata na konto spoza białej listy – kary

Opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o CIT i VAT, z którego wynika, że podzielona płatność uchroni przed wyznaczonymi karami za dokonanie płatności (powyżej 15 tys. zł) na rachunek kontrahenta nie znajdującego się na białej liście VAT. Zmiana ta ma ujrzeć światło dzienne już prawdopodobnie od 1 kwietnia 2020 roku.

Istotną informacją jest kolejna możliwość uniknięcia kary, dzięki powiadomieniu urzędu skarbowego o pomyłce w płatnościach. W tym aspekcie również zajdą niewielkie zmiany. Jedna z nich to wydłużenie do 7 dni czasu na powiadomienie, który pierwotnie wynosił trzy dni.

Pamiętajcie, że kara za wpłatę kwoty powyżej 15 tys. zł na rachunek spoza białej listy VAT, to Wasz (kupujących) brak możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu w PIT lub CIT. Co więcej, możecie wraz ze sprzedającym ponieść odpowiedzialność za nierozliczony VAT.

Czy podatnicy zwolnieni z VAT muszą stosować przepisy o białej liście?

Dokonując zapłaty weryfikujemy rachunek kontrahenta (rachunek, na który jest nasza płatność realizowana) wówczas, gdy jest on czynnym podatnikiem VAT. Biała lista jednak nie jest całkowicie neutralna dla podatników zwolnionych, ponieważ osoba sprawdzająca to płacący, natomiast sprawdzenie dotyczy podatnika czynnego. Czyli gdyby się okazało, że podatnik zwolniony dokonuje zapłaty za transakcje (o wartości powyżej 15 tys. zł) w odniesieniu do czynności wykonywanej przez czynnego podatnika VAT, wówczas ten podatnik zwolniony (płacący) musi zweryfikować rachunek rozliczeniowy swojego kontrahenta.

Podsumowując jednym słowem:

„TAK. Również podatnicy zwolnieni od VAT muszą czasami zajrzeć na białą listę.”

– stwierdza doradca podatkowy Radosław Kowalski.

Biała lista VAT wyszukiwarka

Każdy z nas z łatwością może skorzystać z białej listy podatników VAT. Ministerstwo Finansów udostępniło nam interfejs programistyczny API Wykazu podatników VAT. Wszystko za sprawą portalu gov.pl Jest on głównym serwisem polskiego rządu – centralną bramą do cyfrowych informacji i usług państwa, tworzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z całą administracją publiczną. Zawiera materiały informacyjne, prasowe oraz multimedia, a docelowo będzie pełnił również funkcję katalogu wszystkich usług, informacji i podmiotów administracji publicznej. Na portalu gov.pl znajdziemy stronę wykaz podatników VAT wyszukiwarka.

Wykaz podatników VAT – wyszukiwarka

Strona umożliwia nam wyszukanie danego podatnika poprzez numer konta, NIP, bądź REGON. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, zarejestrowanych w CEIDG w wyszukiwarce podać możemy również nazwę podmiotu, jako imię i nazwisko przedsiębiorcy. Na liście znaleźć możemy m.in. dane o statusie przedsiębiorstwa konkretnego podatnika – zarejestrowany/ niezarejestrowany/ wykreślony/ przywrócony. Dodatkowo spis zawiera adres siedziby, data rejestracji jako podatnika VAT, numer REGON, czy numer PESEL. Istotną informacją jest również upubliczniony numer rachunków rozliczeniowych lub imiennych rachunków wyszukiwanego podatnika.

Exit mobile version