WEBINO.pl

Co warto wiedzieć o szybkozłączach?

Szybkozlaczki

Szybkozłącza ułatwiają pracę wszędzie tam, gdzie trzeba szybko zmieniać narzędzia modułowe napędzane na przykład sprężonym powietrzem. Organizują pracę monterom, mechanikom i tapicerom. Obsługa jest na tyle prosta, że wprawny pracownik może obsługiwać szybkozłączki jedną ręką. Łączenie podzespołów i rozłączanie jest dziecinnie proste.

Normalizacja szybkozłączy

Jak w przypadku większości elementów technicznych, szybkozłączki wysokociśnieniowe, ich produkcję i konstruowanie, zorganizowano za pomocą przepisów i stosownych reguł ujętych w zbiory spójnych dokumentów zwanych normami. W Polsce obowiązują Polskie Normy, które oznaczane są skrótem PN. Obok norm wspomnianych wyżej funkcjonuje standaryzacja producentów. Dotyczy to najlepszych, których stać na podwyższenie standardów zawartych w polskich normach. Ponad przytoczonymi ustaleniami stoją normy wprowadzające jednolite ustalenia, po części uniwersalne dla wszystkich branż, pod nazwą ISO. Normy standaryzują materiały, ciśnienie robocze i ciśnienie, które może zniszczyć urządzenie, a także wymiarowanie, przepływ i ewentualne wycieki. Unifikacja sprawia, że podstawowe wymiary wyrobów wszystkich producentów są kompatybilne ze wszystkimi narzędziami.

Najważniejsze cechy szybkozłączek

Do produkcji szybkozłączy używa się metali lub ich stopów. Najczęściej są to stal i mosiądz. Użycie danego materiału podyktowane jest występującym w instalacji ciśnieniem roboczym. Wiele wnikliwości należy poświęcić zwłaszcza nagłym zmianom ciśnienia. Pulsacje kompresji mogą wywołać działanie dość dużych sił o pokaźnym udarze. One zaś wywołują drgania niesłużące żadnemu urządzeniu mechanicznemu. Ważnym czynnikiem w doborze materiału jest rodzaj czynnika przepływającego przewodami. Niektóre substancje mają silne właściwości korozyjne. Do uszczelniania styków zamknięć szybkozłączek używa się nowoczesnych osiągnięć chemii na usługach przemysłu. Nowoczesne szybkozłącze uszczelniane jest bowiem elastomerem. Nie chodzi tu o zwykłą gumę, wynaleziono bowiem wiele rodzajów elastomerów, które zachowują właściwości dane im od natury nawet pod wpływem częstych i dość znacznych odkształceń i to właśnie one znajdują zastosowanie w uszczelnianiu szybkozłączek. Oprócz elastomeru np. kauczuku akrylonitrylo-butadienowego –  w skrócie NBR –  stosuje się także teflon na pierścienie oporowe.

Warto także wspomnieć o pewnym zjawisku niepożądanym związanym z rozłączaniem szybkozłącza. Nazywa się je fachowo inkluzją powietrza. W trakcie wypinania wtyku, do instalacji, poprzez niedomknięte jeszcze gniazdo, dostaje się powietrze. W pewnych okolicznościach może dojść do poważnych perturbacji w działaniu układu, w którym znajduję się np. olej.

Więcej informacji, na temat szybkozłączy pozyskać można poprzez odwiedzenie strony Szybkozlaczki.pl. W zakładce „Szybkozłączki” znajdują się natomiast złącza dostępne w sprzedaży. Są to nowoczesne szybkozłącza produkowane przez docenianą w środowisku firmę Aircom. Poza szybkozłączami w ofercie producenta znajduje się również mnóstwo innych produktów związanych z pneumatyką. Są to m.in. sprężarki powietrza, złącza kłowe, siłowniki pneumatyczne i wiele innych.

Exit mobile version