WEBINO.pl

Dom ekologiczny, co to oznacza w praktyce?

Przez wiele dekad w zachodnim świecie panowała olbrzymia ignorancja obejmująca szerokie spektrum zagadnień dotyczących ochrony środowiska naturalnego. Nikt się zbytnio nie przejmował otaczającą wszystko przyrodą oraz tym, jak katastrofalny skutek wywarła na nią rewolucja przemysłowa. Degradacja środowiska, jaka przez to nastąpiła, niejako wymusiła kolejną rewolucję, tym razem ekologiczną. Jej istotną częścią stały się domy ekologiczne.

Określenie to jest coraz częściej spotykana, jednak wiele osób myli budownictwo ekologiczne z budownictwem energooszczędnym czy pasywnym. A prawda jest taka, że te trzy technologie budowlane co prawda mają pewne punkty zbieżne, jednak w ogólnym rozrachunku, znacznie się od siebie różnią.

Przede wszystkim dotyczy to samego sposobu budowania tych obiektów, gdzie w przypadku domów ekologicznych cały proces musi być przeprowadzony w sposób całkowicie bezpieczny dla środowiska naturalnego. Poza tym domy ekologiczne powinny niejako współgrać z otoczeniem. Przykładem takiego dopasowania może być dach pokryty korą brzozy i darnią.

Dom ekologiczny musi być energooszczędny!

Podstawowym elementem troski o ekologie jest dbałość o zasoby naturalne, a także ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Z tego powodu domy ekologiczne są budowane w taki sposób, aby ograniczyć straty energii, a z jej pozyskiwania zrobić jak najmniej szkodliwy dla środowiska proces.

Zastosowanie znajduje tutaj wysokowydajna izolacja budynków, sprawne systemy rekuperacji powietrza, a także pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych (kolektory i panele słoneczne, wiatraki do produkcji energii, pompy ciepła). Istotne jest również racjonalne zarządzanie odpadami komunalnymi i biologicznymi. Z tego powodu domy ekologiczne często wyposażone są w przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Domy ekologiczne – materiały przyjazne dla zdrowia i środowiska

Kolejnym niezwykle istotnym elementem konstrukcji eko domów są materiały budowlane wykorzystywane do ich budowy. W tym przypadku muszą zostać one poddane naprawdę szczegółowej selekcji. Wybierać należy tylko te, które posiadają specjalne ekologiczne atesty. Do przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych zaliczyć można:

Zastosowanie bezpiecznych i ekologicznych materiałów jest zbawienne nie tylko dla samego środowiska naturalnego, ale także dla jakości naszego życia. Domy ekologiczne posiadają bowiem unikalny i niezwykle korzystny dla zdrowia swoich mieszkańców mikroklimat, którego na próżno szukać w jakimkolwiek budynku wybudowanym w tradycyjnej technologii.

Ekologiczne domy kopułowe

W ostatnim czasie popularne stają się również domy kopułowe, które budowane są w technologiach ekologicznych. Jak się okazuje, taki kształt budynku gwarantuje jego stabilność, o wiele niższe koszty budowy oraz duże oszczędności energetyczne zarówno pod względem ogrzewania, jak i chłodzenia, które sięgają nawet 70 procent.

Niestety, aktualnie ekoarchitektura ma poważnego wroga w krajowym prawie budowlanym, które nie zostało jeszcze odpowiednio dostosowane do budownictwa ekologicznego, jak ma to miejsce w innych krajach Unii Europejskiej. Można mieć jedynie nadzieję, że jednak w końcu urzędnicy dostrzegą powagę całego zagadnienia i pozwolą budować nam domy przyjazne nie tylko dla środowiska, ale także dla zdrowia ich mieszkańców.

Exit mobile version