WEBINO.pl

Granulaty tworzyw sztucznych – rodzaje i zastosowanie

granulaty tworzyw

Tworzywa sztuczne to jedne z najczęściej spotykanych materiałów, które znajdują zastosowanie w szeroko pojętej produkcji różnego rodzaju elementów i przedmiotów. Większość rzeczy codziennego użytku wyprodukowanych jest z tworzyw sztucznych lub posiada części wytworzone na ich bazie. Do ich produkcji używane są granulaty.

Czym dokładnie są granulaty tworzyw sztucznych? Granulat to tworzywo, które zostało poddane procesowi granulacji. Odbywa się to za pomocą wytłaczarek, gdzie materiał w postaci proszkowej zostaje zamieniony na granulki. Z reguły uzyskuje on postać nieregularnych lub bardziej regularnych kulek.

Materiał powstały w trakcie granulacji jest wysokiej jakości produktem. Uzyskane tworzywo to zazwyczaj przezroczysty granulat lub granulat w kolorze mlecznym albo beżowym. Dzięki temu materiał jest łatwy w barwieniu. Inną formą pozyskiwania granulatów jest recykling odpadów.

Przemiał tworzyw sztucznych – granulat tworzyw z recyklingu

Tańszą opcją pozyskania granulatów jest przetwórstwo tworzyw sztucznych, czyli recykling odpadów. W takiej sytuacji różnego rodzaju wyroby, które nie są już użyteczne, zostają poddane rozdrobnieniu i ponownemu przetworzeniu. Powstały w ten sposób materiał określa się mianem przemiału. Można na nowo zamienić go w granulki – czyli regranulaty.

Proces ten poprawia jakości produkcyjne materiału – przemiał od granulatu różni się nieco gorszymi właściwościami, ponieważ jest to materiał poddany wielokrotnej obróbce, który posiada zanieczyszczenia. W przypadku przemiału kolorowych surowców trudniej jest uzyskać jasne kolory, jednak regranulaty, czyli przemiał poddany ponownej granulacji, można nieco oczyścić z części zanieczyszczeń i zabarwić je na jasny kolor w procesie ponownej granulacji, co ułatwi w przyszłości barwienie materiału.

Exit mobile version