WEBINO.pl

Jak oszczędzać energię przy zastosowaniu oświetlenia ulicznego podczas pandemii

Oszczędność energii to temat bardzo często poruszany przez liczne miasta, gminy i wsie. W dobie pandemii każdy grosz się liczy, z tego względu samorządy szukają oszczędności. Ze stosowanych praktyk często pojawia się wyłączenia nocne oświetlenia ulicznego w niektórych dzielnicach miasta, obiektach sportowych, placach zabaw lub też obniżanie mocy świecenia latarni. Jakie rozwiązanie może być najskuteczniejsze? Warto sprawdzić na rzeczywistych przykładach.

Przykład użycia systemu sterowania ulicznego w trakcie pandemii

Do rozważania uwzględniono zużycie energii elektrycznej przeciętnej gminy.

Rozważany okres obejmuje działanie oświetlenia ulicznego przy nastawach standardowych i czasie pracy 259h. Pod pojęciem nastaw standardowych rozumiemy takie, których roczny czas świecenia wynosi 4030h.

Po dokonaniu obliczeń wynikło, że gmina ma do zapłacenia 18 130zł za energię elektryczną. Jest to niestety spora suma. Jak więc wprowadzić oszczędności na oświetleniu?

Wariant 1 z programowaniem przerwy nocnej

Wprowadzenie przerwy nocnej możliwe jest praktycznie w każdym systemie sterowania oświetleniem ulicznym. Najwygodniej jest to jednak wykonywać w szafkach wyposażonych w zdalne systemy sterowania midiBLUE oraz CPAnet.

Powyższy wykres przedstawia czas przerw nocnych, a więc jak można zauważyć okres świecenia wynosi 49h, a więc opłata wyniesie jedynie 3430zł. Oszczędność w oświetleniu ulicznym wynosi, więc 14700zł.

Wariant 2 z programowaniem redukcji mocy

Jeżeli gmina nie chce wprowadzać przerwy nocnej, z różnych powodów, istnieje możliwość programowania redukcji mocy. Można na przykład wprowadzić redukcję nocy opraw LED w godzinach 22.00 – 5.00 aż do poziomu 20% mocy nominalnej.

Takie nastawy możliwe są w gminach, które wykonały modernizację oświetlenia w oparciu o układy redukcji mocy APC – Led oraz sterowniki CPAnet, midiBLUE i microBLUE. Jak wynika z powyższego wykresu oszczędności wyniosą 11760zł, a skutki takiej zmiany dla mieszkańców będą w mniejszym stopniu dotkliwsze, ponieważ latarnie wciąż będą oświetlać ulice.

Oszczędzanie energii nie tylko w dużych miastach

Jak można zauważyć na przykładach takich miast jak Kraków czy Tarnów przedstawiane rozwiązania są możliwe, a oszczędności znaczne. Z tego względu  warto rozważyć wyłączanie nocnego oświetlenia lub zaprogramować redukcję mocy, która pozwoli osiągnąć pożądane oszczędności jednocześnie nie narażając mieszkańców oraz uczestników dróg na  dyskomfort..

Ze względu na epidemię korona wirusa niektóre obiekty takie jak boiska czy place zabaw można całkowicie wyłączyć z oświetlenia nocnego. Należy jednak pamiętać, że taka sytuacja jest dynamiczna i to, co do niedawna nie musiało być oświetlane może nagle zostać włączone do nocnego oświetlenia.

Aktualna sytuacja pokazuje, że dzięki zastosowaniu prostego systemu sterowania oświetleniem możemy na bieżąco reagować na sytuację epidemiologiczną, a przy tym redukować sprawnie koszty energii elektrycznej.

Exit mobile version