WEBINO.pl

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy?

pokoje młodzieżowe

Urządzając mieszkanie, często musimy mierzyć się z przeszkodą w postaci bardzo małego metrażu. Stworzenie aranżacji niewielkiego pokoju młodzieżowego bywa szczególnie problematyczne, ponieważ takie pomieszczenie pełni jednocześnie funkcję sypialni, pokoju dziennego, miejsca do odpoczynku oraz nauki. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, dzięki czemu pokój nastolatka staje się nie tylko estetyczny, ale również bardzo funkcjonalny.

Wielofunkcyjne meble młodzieżowe

Małe powierzchnie zmuszają nas do większej kreatywności w ich wykorzystywaniu. Mając do dyspozycji spory metraż, nie zastanawiamy się, czy wszystkie meble zmieszczą się w pomieszczeniu. Ustawiamy je tak, by ładnie wyglądały, a jeśli nie jesteśmy usatysfakcjonowani rezultatem, dokonujemy zmian. Niestety, w przypadku niewielkiej sypialni możliwości aranżacyjne są znacznie ograniczone. W pokoju dla dziecka musi się znaleźć miejsce na łóżko, biurko do nauki, szafę i najróżniejsze szafki oraz półki. Aby mieć pewność, że pomieszczenie będzie dobrze spełniało wszystkie swoje funkcje, warto postawić na meble o różnorodnym zastosowaniu. Decydując o miejscu do spania, najlepiej wybrać składany tapczan lub łóżko wyposażone w skrzynię lub szuflady, w których będzie można schować nie tylko pościel, ale również inne przedmioty. Na rynku możemy znaleźć również biurka połączone z szafkami lub regałami – takie meble młodzieżowe służą więc jednocześnie do pracy i nauki oraz przechowywania książek, zeszytów, teczek z materiałami oraz innych rzeczy istotnych dla nastolatka.

Meblościanka to nie relikt przeszłości

Ściany nie muszą być używane wyłącznie do ozdabiania ich zdjęciami, plakatami czy obrazami. Z powodzeniem możemy uznać je za przestrzeń użytkową. Meblościanki kojarzą się z wnętrzami rodem z PRL-u, jednak współczesne modele w niczym nie przypominają swoich odpowiedników sprzed kilkudziesięciu lat. Zwykle są to po prostu wysokie i szerokie regały lub spore szafki ze specjalnie wydzieloną przestrzenią na sprzęty RTV. Warto również wyposażyć pokój młodzieżowy w półki ścienne, na których dziecko będzie mogło trzymać rozmaite drobiazgi. Jeśli postawimy na nowoczesne, designerskie projekty, mogą one również służyć za subtelną dekorację pomieszczenia.

Wygodne i funkcjonalne pokoje młodzieżowe

Aranżując młodzieżowy pokój dla dziecka, nie możemy zapominać również o jego wyglądzie. Nastolatki mają ogromną potrzebę zaznaczania swojej indywidualności i własnego gustu. Jako że mały metraż nie zawsze pozwala na powieszenie plakatów na ścianach, warto zwrócić uwagę na meble tematyczne, np. z wizerunkami ulubionych filmowych bohaterów, barw klubu piłkarskiego lub innych grafik oddających zainteresowania młodego człowieka. Pamiętajmy, że w kwestii stylu czasami mniej znaczy więcej – jeżeli ściany są kolorowe, najlepiej uzupełnić je prostymi, białymi meblami, zaś w przypadku neutralnych farb możemy pozwolić sobie na kolorowe, przyciągające wzrok dodatki. Jeśli nie czujemy się na siłach, by wymyślić aranżację od podstaw, warto skorzystać z oferty stworzenia darmowego projektu pokoju dla dziecka, który pomoże nam wyobrazić sobie ostateczny rezultat remontu.

Exit mobile version