WEBINO.pl

Kolumny betonowe i ich rola we wzmacnianiu słabego gruntu

Kolumny betonowe i ich rola we wzmacnianiu słabego gruntu

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, budownictwo z każdym rokiem zyskuje nowe możliwości. Coś, co kiedyś było niewykonalne z przyczyn niezależnych od człowieka, takich jak ukształtowanie terenu czy właściwości gruntu, dziś staje się tylko jedną z niewielkich przeszkód do pokonania z użyciem odpowiednich elementów architektonicznych. Kolumny betonowe są jednym z takich elementów, które stają się rozwiązaniem wielu problematycznych sytuacji w budownictwie drogowym, kolejowym, ale też komercyjnym.

Nowoczesne budownictwo w trudnym terenie

Rynek nieruchomości cały czas jest w fazie wzrostu, o czym świadczą stale pojawiające się nowe inwestycje. Otaczające nas i pnąca się w górę nowe budynki nierzadko pojawiają się na terenach, na których do tej pory nie było mowy o żadnych zabudowaniach. Wiele z nich posiada drugą, a nawet trzecią kategorię geotechniczną pod względem posadowienia. Jest to możliwe właśnie dzięki zastosowaniu nowych technologii budowlanych, dzięki którym możliwe jest uruchomienie prac budowlanych na terenie, który dotychczas był nieosiągalny np. ze względu na obecność gruntów słabonośnych. Istnieje kilka technologii posadowienia pośredniego budynku na tego typu trudnym gruncie. Może to być posadowienie na palach lub na kolumnach betonowych.

Kolumny betonowe a wzmacnianie gruntu

Wzmacnianie gruntu umożliwiające pośrednie posadowienie budynku za pomocą kolumn betonowych nie zakłada połączenia ich z płytą fundamentową. Kolumny zagłębiane są w warstwy nośne na głębokość około 0,5-1,0 m, a słabonośny grunt włączony jest do współpracy z całą konstrukcją. Kolumny betonowe są rozwiązaniem tańszym niż palowanie, ważne jednak aby o ich użyciu decydował inżynier z doświadczeniem w inżynierii geotechnicznej. Jest to ważne dla zagwarantowania bezpieczeństwa całej budowy i zapewnienia najlepszego wsparcia dla całej konstrukcji.

Exit mobile version