WEBINO.pl

Odnawialne źródła energii w Polsce. Z czego korzystamy? Jakie są prognozy?

odnawialne źródła energii

Kryzys energetyczny w latach 70. po raz pierwszy uświadomił nam, jak kruchą podstawą dla energetyki i gospodarki są nieodnawialne źródła energii. Mowa oczywiście o paliwach kopalnianych. Od tamtego czasu badanie i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii nabrało należytego tempa. Jak to wygląda w Polsce?

Odnawialne źródła energii w Polsce

Dyrektywa Unijna z dnia 23 kwietnia 2009 r. dotycząca stosowania energii ze źródeł odnawialnych założyła i narzuciła określone normy udziału tych źródeł w energetyce państw członkowskich. Zgodnie z nią, do roku 2020 odnawialne źródła energii powinny mieć 15% udział w ogólnej produkcji energii. Dane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w 2016 roku procent pozyskania energii ze źródeł odnawialnych w Polsce wyniósł 13,6%.

Korzystaniu z odnawialnych źródeł energii na pewno sprzyja ich osadzenie w rynkowej rzeczywistości. Koszty ich zakupu i instalacji drastycznie spadły w ostatnich 9 latach. Biorąc pod uwagę rok 2018, zmniejszyły się one o ponad 50%. W przypadku urządzeń przetwarzających energię wiatru było to 66%, a tych wykorzystujących energię słońca aż 75%. Dość wspomnieć, że koszty inwestycji w systemy fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego zwracają się już po ok. 6-9 latach. Jest to oczywiście uzależnione od rodzaju zainstalowanego systemu.

Jakie odnawialne źródła energii dominują w Polsce?

Większość z nas odnawialne źródła energii kojarzy przede wszystkim z energią wiatrową i solarną. A pozyskiwać ją można z wielu innych źródeł, które, jak się okazuje, mają równie duży udział w ogólnej produkcji energii. Są nimi chociażby biomasa czy elektrownie wodne. Jak procentowo kształtuje się udział poszczególnych źródeł energii odnawialnej w ogólnym ich wykorzystaniu?

W Polsce z OZE produkujemy ok. 4,4 GW energii. Najwięcej pozyskujemy jej z wiatru. Energia z elektrowni wiatrowych stanowi aż 58% ogólnej produkcji. Na drugim miejscu uplasowała się energia pochodząca z przetwarzania biomasy. Teraz stanowi 22%. Elektrownie wodne dostarczają nam również nie mało, bo aż 16%. Dużo poniżej tych wartości, z wynikami kolejno: 4% i jedynie 0,03% mamy energię pochodzącą z biogazów i energię solarną.

Jak może wyglądać przyszłość?

Wiele przeprowadzonych do tej pory analiz wskazuje, że do 2050 wszystkie odnawialne źródła energii mogą zaspokoić aż 70% zapotrzebowania Polaków na energię. Analizy te odnoszą się do technologii, którymi dysponujemy już w tym momencie. Dalszy ich rozwój na pewno zwiększy udział OZE w produkcji energii o kolejne, dość wysokie wartości procentowe.

Exit mobile version