WEBINO.pl

Ostatnia zmiana czasu z zimowego na letni?

Ostatnia zmiana czasu z zimowego na letni

Ostatnia zmiana czasu z zimowego na letni

Ostatnia zmiana czasu z zimowego na letni 🕑 ->🕒 ?

Czy w roku 2020 nastąpi likwidacja zmiany czasu w Polsce? Kiedy nastąpi ostatnia zmiana czasu z zimowego na letni? Czas letni ustawialiśmy dotychczas zawsze w ostatnią niedzielę marca (25.03.2020). Również w tym przypadku przestawimy wskazówki w zegarkach o godzinę do przodu – z 2:00 na 3:00 w nocy. Oznacza to, że będziemy niestety spali w tym dniu krócej, jednak słońce zajdzie o godzinę później, dzień będzie dłużej jasny.

Musimy zasmucić entuzjastów końca zmian. Muszą oni poczekać do przyszłego roku z nużącym przestawianiem zegarków. Ostatnia zmiana czasu z zimowego na letni wyznaczona jest bowiem na rok 2021. Czekają nas jeszcze następujące zmiany:

Zmiany czasy w roku 2020:

Zmiany czasu w roku 2021:

Koniec zmian czasu dopiero w 2021 roku

W roku 2018 UE pozyskała wyniki opinii publiczne nt. likwidacji zmiany czasu. Większość głosujących (84%) w ankiecie online była za zniesieniem zmian czasu. W związku z tym, w marcu 2018 komisja transportu Parlamentu Europejskiego zdecydowała o ostatecznym zakończeniu tego procederu. W Polsce aż 87% osób głosujących wyraziło chęć zaprzestania przestawiania zegarków.

Państwa europejskie miały do wyboru pozostanie na stałe przy czasie letnim lub też zimowym. Te, które zdecydowały się na pozostanie przy czasie letnim ostatnią zmianę przeprowadzą w marcu 2021 roku. Z kolei te, które zdecydowały się na pozostanie przy czasie zimowym ostatnią zmianę przeprowadzą  dopiero w październiku 2021.

Przestawianie zegarów – wady i zalety

Zarówno dwukrotne zmienianie czasu w roku, jak i pozostanie przez cały rok przy czasie letnim lub zimowym posiadają swoje wady i zalety. Na poniższym zestawieniu zostały one zaprezentowane w skrócie:

Przestawienie zegarów – wady i zalety

Źródło: Forbes, Główny Urząd Miar

Zmiana czasu – wpływ na wiele aspektów życia

Wydawałoby się, że przesunięcie zegarków 2 razy w roku zaledwie o godzinę jest niewielką modyfikacją. Niesie ona jednak ze sobą wiele „powikłań” – negatywnych i pozytywnych skutków z każdego niemal aspektu życia. Wśród tych życiowych kategorii wymienić należy na przykład: zużycie energii, zdrowie, rozkłady jazdy, komunikacja, podróże, handel, mała gastronomia, turystyka, rekreacja, muzea i inne obiekty kultury, dzieci i młodzież szkolna uczęszczające do przedszkoli i szkół, zawody wykonywane na świeżym powietrzu (budownictwo, rolnictwo, leśnictwo), drobna przestępczość, bezpieczeństwo w ruchu drogowym (również pieszych i rowerów), zwierzęta domowe i hodowlane, automatyczne zmiany czasu w urządzeniach, uwarunkowania kulturowe i historyczne.

Wszystkie szczegółowe informacje zostały zbiorczo zestawione w poniższej grafice:

Zmiana czasu – wpływ na życie

źródło: Forbes, Główny Urząd Miar

Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie? Dlaczego odczucia podobne są do stanu, jakim jest jetlag?

Zmiana czasu a jetlag

Przestawianie zegarów na świecie

Zmiana czasu stosowana jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie, jednak dominują tutaj państwa mieszczące się w Europie oraz Ameryce Północnej. W Europie wyjątkami są Rosja, Białoruś oraz Islandia. Obecnie zmiana czasu stosowana jest jak na poniższej grafice:

Przestawienie zegarów na świecie

Czas zmowy vs. czas letni

Czas letni vs. czas zimowy

źródło: https://www.fly4free.pl/likwidacja-czasu-letniego-i-zimowego-w-polsce/

Czas zimowy (środkowoeuropejski; UTC+1, czyli CET) trwa w Polsce przez 5 miesięcy i obowiązuje od końca października do końca marca, natomiast czas letni (środkowoeuropejski letni; UTC+2, czyli CEST) trwa w Polsce przez 7 miesięcy i obowiązuje od końca marca do końca października.

Trochę historii, czyli czasy PRL-u, wcześniejsze i późniejsze

Skąd się wzięła praktyka zmiany czasu? Jako pierwszy wspominał o niej już Benjamin Franklin, jednak ze względu na to, że wypowiadał się w sposób humorystyczny, nikt go nie wziął na poważnie. Jako pierwsi czas zmienili Niemcy w trakcie pierwszej wojny światowej, kolejno przykładem poszli Brytyjczycy w 1918 roku.

W Polsce zmianę czasu wprowadzono po I wojnie światowej, następnie obowiązywała również w latach od 1946 do 1949, od 1957 do 1964. Bez przerw obowiązuje natomiast do dzisiaj od 1977 roku.

Historia zmian czasu nieodłącznie wiąże się – jak wspominaliśmy powyżej –  z czasami PRL-u, kiedy to dokładną datę zmiany ogłaszało się w Monitorze Polskim. Wyjątkowy był rok 1964, kiedy to zmian na czas letni nastąpiła dopiero 31 maja.

Ciekawostka: Mimo tego, że obecnie na czas zimowy przechodzimy w ostatnią niedzielę października, to jeszcze do nie tak dawna (do roku 1995) robiliśmy to w ostatnią niedzielę września.

W roku 2014 do krajów niezmieniających czasu z letniego na zimowy i odwrotnie dołączyła Rosja.

Pierwotnie wprowadzenie zmian czasu dawać miało oszczędność energii. Obecnie jednak oszczędności z tego płynące są drugorzędne do tych pozyskiwanych w inny sposób. Przeważającym argumentem za zniesieniem zmian czasu jest również ich wpływ na wyżej wspomniane aspekty życia.

 

źródłu innych grafik: Freepik

Exit mobile version