WEBINO.pl

Powietrze – gaz o wielu zastosowaniach

Landefeld

Otacza nas od urodzenia, i choć nie zauważamy go na co dzień, w parze z wodą jest gwarantem naszej egzystencji. Zdecydowanie powietrze w naturze zajmuje eksponowane miejsce. Nie powinno więc dziwić, że zostało wykorzystane w wielu aspektach ludzkiej działalności. Jedną z funkcji powietrza jest pełnienie roli czynnika roboczego w układach pneumatycznych.

Pneumatyka wczoraj i dzisiaj

Ludzka pomysłowość zaprzęgła powietrze do pracy. Począwszy od jednostek żaglowych, przez loty balonem, aż do urządzeń wykorzystujących sprężone powietrze, takich jak np. sprężarki czy siłowniki pneumatyczne. Jak wiele z wynalazków, również te wymienione powstawały w okresie burzliwego rozwoju techniki podczas XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej. Z biegiem czasu stworzono teoretyczne podwaliny dyscypliny naukowej zwanej pneumatyką. W serii eksperymentów odkryto prawa fizyki rządzące dziedziną. Wyprowadzono wzory i zapisano reguły. Dziś inżynierowie projektujący siłowniki pneumatyczne mają do dyspozycji zestaw gotowych narzędzi naukowych.

Jednak w praktyce nie jest aż tak łatwo i twórca projektu, uwzględniającego wykorzystanie elementów pneumatycznych nadal powinien posiadać praktyczną wiedzę w zakresie pneumatyki. Na przykład rozkład sił pchających i ciągnących występujących w siłownikach jednotłokowych nie jest stały. Podlega zmianom w czasie i jest zależny, chociażby od prędkości, z jaką porusza się tłok. Inżynier musi zdawać sobie z tego sprawę, jednak producenci elementów pneumatycznych, publikują tabelaryczne zestawienia, opisujące wspomniane siły, co ułatwia inżynierom wstępne prace nad projektem i możliwość pominięcia wyliczeń wykonywanych z użyciem najbardziej podstawowych wzorów.

Zalety wykorzystania powietrza w pneumatyce

Wracając do roli powietrza, warto wspomnieć o zaletach powietrza jako czynnika sprawczego pracy siłownika pneumatycznego:

  1. Powietrze jest najdostępniejszym czynnikiem roboczym
  2. Transport faktora nawet na duże odległości jest bezproblemowy.
  3. W procesie pozyskiwania energii ze sprężonego powietrza nie powstają odpady ani zanieczyszczenia, a czynnik w całości może być odzyskany przez wypuszczenie go do atmosfery.
  4. Powietrze w dużym zakresie temperatur zachowuje stabilność właściwości fizycznych.
  5. Awarie szczelności układu przechowującego powietrze nie grożą skażeniem atmosfery.

Jeżeli powietrze ma być dobrze wykorzystane, siłownik musi być szczelny i dostosowany do pełnienia swojej funkcji. Zalecamy zatem bardzo ostrożny dobór siłowników, poprzedzony wcześniejszymi konsultacjami ze specjalistami. Polecamy siłowniki w Air-com, których jakość została już wielokrotnie sprawdzona. Klienci sklepu mają duży wybór siłowników, co umożliwia im każdorazowe dobranie właściwego elementu.

Exit mobile version