WEBINO.pl

Strajk jako metoda rozstrzygania sporów zbiorowych

Strajk jako metoda rozstrzygania sporów zbiorowych

Strajki są jedną z metod rozstrzygania sporów zbiorowych. Pytanie, czy jest to metoda dająca korzyści?

Spór o lepsze warunki

Strajk to zbiorowe wstrzymanie się pracowników od wykonywania pracy. Dotyczy najczęściej sporu związanego z płacą lub warunkami pracy. Spór zbiorowy natomiast może mieć miejsce przed strajkiem. Poprzez taki sprzeciw dane związki zawodowe lub grupy pracownicze próbują wyegzekwować swoje racje. Jest to ostateczny środek do osiągnięcia tego celu, ale nie zawsze skuteczny…

Korzyści

Głównymi zaletami jest to, że integruje on daną społeczność pracowników. Ponadto, jeśli ma pozytywny skutek, pozwala na negocjowanie lepszych warunków zatrudnienia lub płacy. Daje możliwość wyrażenia swoich poglądów na dany temat i rozmowy z wyższymi szczeblami zarządzającymi.

Zagrożenia

To narzędzie niesie za sobą także zagrożenia. Często dochodzi do zamieszek i licznych kłótni, co wpływa negatywnie na komunikację i negocjacje. Niestety możemy także pogorszyć swoją sytuację, jeśli nic nie uda nam się poprzez strajk osiągnąć. Długotrwały czas sporu wykańcza pracowników fizycznie i psychicznie, co prowadzi do szybszego poddania się. Nie zawsze porozumienie jest możliwe – o tym trzeba pamiętać. Jest to ostateczne rozwiązanie – wtedy musimy się liczyć także z utratą pracy i pogorszeniem swojej sytuacji.

Ta kwestia rozstrzygania sporu zawsze są kwestią problematyczną, jednak czasami związki zawodowe nie widzą innego wyjścia. Kompromis nie jest łatwy, ale warto do niego dążyć, aby zapewnić sprawiedliwy poziom płacy i warunków.

Exit mobile version