WEBINO.pl

Wiaty i hale blaszane – nowoczesne rozwiązania dla rolnictwa

hale rolnicze

Współczesna wieś zmienia się dość dynamicznie. To, co było domeną gospodarstw wielkopowierzchniowych, dziś przenika także do gospodarstw małych i średnich. Innowacyjnym rozwiązaniem, które zyskuje coraz więcej zwolenników, są hale i wiaty rolnicze. Czym się charakteryzują? Dlaczego coraz więcej rolników inwestuje właśnie w te rozwiązania?

Dobre inwestycje

Prowadzenie gospodarstwa czy przedsiębiorstwa rolnego, jak w przypadku każdej innej działalności, wymaga inwestycji. W obszarze rolnictwa, jeśli chodzi o środki trwałe, dotyczy to nie tylko sprzętu, ale i przestrzeni niezbędnej do hodowli czy przechowywania. Powszechnie stawiane murowane budynki gospodarcze w dużej mierze zastępują w tym momencie hale i wiaty rolnicze. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę szereg zalet, które stoją za tego typu konstrukcjami.

Uniwersalne rozwiązania

Hale blaszane i wiaty to budynki niezwykle uniwersalne. Służyć mogą do tych samych celów, co tradycyjne budynki murowane. W zależności od wybranej konstrukcji, mogą mieć formę półotwartą (bez wypełnienia ścian) lub zamkniętą, łącznie z możliwością zamontowania ścian oz termoizolacją. Można przechowywać w nich maszyny rolnicze, płody rolne, paszę, z powodzeniem służą jako przestrzeń do hodowli zwierząt, a także uprawy określonych gatunków roślin. Te o najlepszych parametrach użytkowych opierają się o bardzo solidną konstrukcję stalową i elementy o podwyższonej wytrzymałości. Kluczowe elementy – jak płatwie dachowe czy rygle ścienne – są ocynkowane. Materiał jest także zabezpieczony przez powłokę antykorozyjną.

Wytrzymała konstrukcja dostosowana do potrzeb

Wytrzymałość i trwałość szczególnie zabudowanych hal rolniczych swoimi parametrami nie odbiega od tradycyjnego budynku murowanego. Jedną z ich największych zalet jest czas wznoszenia. W zależności od wielkości obiektu trwa to maksymalnie 2-3 miesiące (zazwyczaj jednak krócej), co w porównaniu do tradycyjnej budowy jest ogromną oszczędnością czasu. Ponadto, blaszane hale i wiaty rolnicze mają konstrukcję modułową, co oznacza, że budynek może być w łatwy sposób powiększony, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami, przy jednoczesnym prowadzeniu działalności w już istniejącej przestrzeni. Dodatkowo, rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na korzystanie z całej powierzchni użytkowej – tego typu budynki nie wymagają stosowania podpór wewnętrznych, co znacznie zwiększa ich funkcjonalność.

Niższe koszty budowy i eksploatacji

Kolejną zaletą, przemawiającą na korzyć stalowych hal i wiat, są koszty ich budowy i eksploatacji. To znacznie mniej kosztowne rozwiązanie w porównaniu do budynków murowanych, które mają tę samą powierzchnię. Nie bez znaczenia, jeśli chodzi o koszty, jest również krótki czas ich budowy. Szybsza możliwość korzystania z przestrzeni, sprawia, że nakłady inwestycyjne zaczynają się szybciej zwracać. Jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne, które są szczególnie wysokie zimą, to przy wyborze odpowiedniego docieplenia termicznego, rachunki za ogrzewanie mogą być nawet 4-krotnie niższe niż w przypadku budynków tradycyjnych.

Exit mobile version