WEBINO.pl

Windykacja należności – jak przebiega?

windykacja należności

Windykacja należności jest stałym elementem wolnego obrotu gospodarczego. Dochodzenie swojej własności to proces uregulowany w przepisach prawa. Zgodnie z tymi ramami prawnymi można podjąć określone środki, prowadzące do odzyskania należności.

Ramy prawne windykacji należności

Windykacja należności, zgodnie z jej powszechną, prawną definicją, jest zbiorem czynności prawnych, procesowych oraz faktycznych, które podejmowane są przez wierzyciela. Każda z nich finalnie ma doprowadzić do odzyskania należności od dłużnika. Jeśli windykacja należności zlecona jest zewnętrznemu podmiotowi, wtedy to on, na podstawie umowy, wchodzi w rolę wierzyciela. Przysługują mu wszelkie uprawnienia, o których mowa w Kodeksie Cywilnym (art. 354 § 1).

Rodzaje windykacji

Ze względu na metody, jakie stosuje się podczas dochodzenia własności, wyróżnia się windykację miękką – polubowną, windykację twardą – sądową i windykację egzekucyjną. Każdej z nich odpowiadają konkretne działania, które może podjąć wierzyciel.

Windykacja miękka

Proces odzyskiwania należności zaczyna się zazwyczaj od windykacji miękkiej. Działania te mają charakter polubowny i przypominający. Na tym etapie stosuje się np. wezwania do zapłaty, prowadzi rozmowy ponaglające, negocjuje warunki spłaty należności, przekazuje dane dłużnika do Krajowego Rejestru Długów BIG SA. Co ważne, windykacja miękka najlepiej sprawdza się w przypadku tzw. długów młodych.

Windykacja twarda

Na tym etapie działania przyjmują charakter formalny, co rozpoczyna złożenie pozwu sądowego. Wierzyciel posługuje się poważniejszymi sankcjami prawnymi, prowadzącymi finalnie do uzyskania sądowego nakazu zapłaty. Windykacja twarda prowadzona jest w stosunku do „trudnych” dłużników.

Windykacja egzekucyjna

Wydanie sądowego nakazu zapłaty wymagać może egzekucji komorniczej. Ta odbywa się na wniosek o jej wszczęcie. Następny krok to zajęcie składnika majątku należącego do dłużnika. Może to być jego pensja, nieruchomość. Komornicze zajęcie musi być jeszcze zrealizowane, a to najczęściej odbywa się w drodze licytacji bądź potrącenia z wynagrodzenia.

Exit mobile version