WEBINO.pl

Właściwości i zastosowanie kauczuku fluorowego

kauczuk fluorowy

Natura tworzy niewiarygodne dzieła, które dla naukowców są przede wszystkim skomplikowanymi łańcuchami atomów. Wspomniane łańcuchy atomów to cząsteczki, które tworzy nie tylko nauka, ale również człowiek. Jednym z ludzkich tworów, który odgrywa ogromną rolę w przemyśle, ale przede wszystkim w życiu codziennym, jest kauczuk.

Kauczuk fluorowy, bo o nim mowa w tym artykule, to kopolimer. Jest to odmiana polimeru, w skład którego wchodzi więcej niż jeden mer. Charakterystyka kopolimerów odróżnia je od tych drugich, nazywanych, homopolimerami. Dzięki ich niesamowitym właściwościom, fkm mają bardzo szerokie zastosowanie. Niebywałe właściwości kauczuk fluorowy zawdzięcza budowie rozbudowanej cząsteczki, charakteryzującej się tym, że część struktury łańcucha jest niezwykle stabilna za sprawą pętli.

Właściwości kauczuku fkm

Niewątpliwie kauczuk fluorowy to materiał, który jest ceniony przede wszystkim za wytrzymałość. Dzięki wysokiej energii wiązań łączących atomy węgla z fluorem, kauczukowi fluorowemu można przypisać następujące cechy:

Zastosowanie fluorokauczuku

Przemysł produkujący wyroby gumowe, dzięki kauczukowi syntetycznemu może produkować wyroby, które bywają porównywane do tych, wykonanych przy użyciu technologi kosmicznej. Kauczuki fluorowe stosuje się tam, gdzie wymaga się wysokiej odporności na paliwa, oleje, a także wymagana jest niepalność. Produkty wykonywane z kauczuku fluorowego to np.: uszczelki, O-ringi, węże do paliwa, izolacje na przewody energetyczne o specjalistycznym zastosowaniu i inne uszczelnienia, oraz rękawice.

Exit mobile version