WEBINO.pl

Wszystko co najlepsze w komosie ryżowej

Quinoa

Quinoa bo to właśnie o niej mowa jest pseudozbożem o bardzo korzystnym składzie pełnym węglowodanów, aminokwasów oraz tłuszczy. Ponadto zawiera w sobie witaminy, mikro i makro elementy, błonnik a także niski indeks glikemiczny. Dzięki swojemu składowi idealnie nadaje się dla osób chorych na cukrzycę oraz bezglutenowców.

Trochę historii

O komosie ryżowej wiedziały już plemiona Indian około 5 tysięcy lat temu obok ziemniaków był to główny składnik ich diety. Stąd też zaczęto nazywać ją złotem inków. Sama quinoa zalicza się do pseudozbóż czyli roślin nie będących zbożem ale wytwarzających nasiona bogate w skrobie. W dzisiejszych czasach traktowana jest jak kasza czyli jako dodatek do różnorodnych dań.

Zalety quinoa

Komosa ryżowa wyróżnia się zawartością wszystkich aminokwasów egzogennych więc jest polecana dla osób niejedzących mięsa. Nie zawiera również glutenu co sprawia, że idealnie nadaj się dla osób chorujących na celiakię. Duże ilości skrobi oznaczają, że quinoa jest dużym źródłem energii przy zachowaniu niskiego indeksu glikemicznego. Nadaje się więc dla diabetyków a także dla osób dbających o linię. Oprócz skrobi quinoa dostarcza również błonnika, który obniża cukier we krwi oraz poprawia perystaltykę jelit i przyspiesza przemianę materii.

Quinoa dostarcza także organizmowi wartościowych tłuszczy nienasyconych obniżając przez to poziom cholesterolu a zarazem zmniejsza ryzyko miażdżycy. Ze względu jednak na dużą ilość tłuszczy należy przechowywać quinoe w zamkniętych pojemnikach aby nie ulegała utlenianiu.

Witaminy prosto z quinoa

Quinoa to tak zwany superfood. Zyskała to miano ze względu na dostarczanie dużej ilości prozdrowotnych związków. Są to między innymi kwas kumarowy, kempferol, kwas wanilinowy, kwercetynę a także witminy C, E, z grupy B a także fosfor mangan, cynk, potas, magnez, wapń, żelazo i miedź. Przez tak bogaty skład sprawnie opóźnia procesy starzenia się i ochrania przed różnorodnymi chorobami. Dzięki spożywaniu quinoa możemy zadbać o zdrowe kości a także zdrowy wygląd i dobre samopoczucie.

Jak przyrządzić komosę ryżową

Quinoę można jeść na słodko a także na ostro. Pasuję do różnych dań. Można wykonać z niej ciasteczka, placki, dodawać ją do zup, sosów a także podawać z warzywami czy też naleśnikami. Wystarczy jedynie zagotować ją aż pojawią się specyficzne białe ogonki. Jest to znak, że quinoa jest gotowa do spożycia. Mogą ją jeść kobiety w ciąży jak i matki karmiące.

Exit mobile version