WEBINO.pl

Endoskopia u psa. Czym jest i jak przygotować pupila do badania endoskopowego?

Endoskopia u psa. Czym jest i jak przygotować pupila do badania endoskopowego?

Niezaprzeczalnie w naszych domach najczęściej spotykanymi czworonogami są psy. Kiedy decydujemy się na ich przygarnięcie, w pierwszej kolejności zaczynamy przystosowywać przestrzeń do potrzeb przyszłego pupila. Mając świadomość rychłego pojawienia się nowego gościa, intuicyjnie zabieramy z zasięgu wzroku wszystkie możliwe przedmioty, które byłby wstanie połknąć. Nie zawsze jednak nam się to udaje, przez co dochodzi czasem do nieszczęśliwych wypadków. W takich sytuacjach bardzo rozsądnym wyjściem jest skorzystanie z usługi weterynaryjnej, zwanej endoskopią u psa.

Jeżeli jesteście ciekawi, czym tak właściwie jest endoskopia u psa oraz w jaki sposób warto przygotować swojego pupila do badania endoskopowego, koniecznie przeczytajcie ten artykuł!

Endoskopia u psa – co to jest?

Badanie endoskopowe dla zwierząt jest niczym innym, jak metodą diagnostyczną, która jest wykonywana przez wykwalifikowanego lekarza specjalistę. Bardzo często przez wielu ludzi endoskopia u psa nazywana jest w uproszczeniu gastroskopią. Wszystko dlatego, że ten zabieg ma związek z przednim odcinkiem przewodu pokarmowego pupila. Podstawą do wykonania endoskopii u psa są w przeważającej liczbie przypadków następujące powody:

Cała procedura przeprowadzenia badania składa się tak naprawdę z trzech etapów. A mianowicie, aby uśnieżyć nieprzyjemne dolegliwości, podaje się czworonogowi znieczulenie ogólne oraz miejscowe gardła, do którego później będzie wkładany endoskop. Dzięki czemu z reguły nie jest to badanie bolesne. Kiedy już nastąpi wprowadzenie do niego giętkiego lub sztywnego przewodu wyposażonego w źródło światła, dostaniemy obraz z wnętrza ciała zwierzęcia, który następnie zostanie poddany analizie oraz ostatecznej ocenie.

Endoskopia u psa – jakie niesie korzyści?

W czasie takiej sesji lekarz weterynarii może ocenić kilka elementów przewodu pokarmowego, bez konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Jak na przykład:

Dodatkowo, w trakcie endoskopii dla zwierząt ma on możliwość pobrania materiału do badań cytologicznych oraz histopatologicznych. Ponadto, lekarz ma szansę wykonać również mniej inwazyjne zabiegi. Stąd zatamowanie drobnych krwawień, usunięcie polipów błony śluzowej, czy wspomnianych wcześniej ciał obcych, nie będzie stanowiło kłopotu.

Z tak uzyskanego obrazu może on też dodatkowo wyciągnąć pewne wnioski, które będą pomocne w krótszej lub w dłuższej perspektywie czasu. Po pierwsze, rejestracja wewnętrznych narządów zwierzęcia daje możliwość natychmiastowej konsultacji opiekuna ze specjalistą, w związku z zauważonymi zmianami. Po drugie, w dłuższej perspektywie czasu pozwala na obiektywną ocenę regresji, lub też nasilenia się patologicznych procesów. Nie zapominajmy o tym, że demonstracja graficznych obrazów właścicielowi zwierzęcia, pomaga lepiej zrozumieć wagę choroby, co ułatwia późniejszą współpracę w celu stopniowego wyeliminowania problemu.

Endoskopia u psa – jak właściwie przygotować pupila?

Chcąc wykonać endoskopię u psa, należy w pierwszej kolejności właściwie przygotować zwierzę przez jego opiekuna. Biorąc pod uwagę rodzaj planowanego badania, pupil powinien zostać poddany w pewnym stopniu głodówce. Wszystko dlatego, że zalegająca w przewodzie pokarmowym treść pokarmowa, jak jedzenie czy woda, może uniemożliwić poprawne przeprowadzenie badania. Dlatego też, kiedy przykładowo planowane jest:

Jak widać, endoskopia u psa to bardzo rozwinięta metoda diagnostyczna, która idzie z duchem czasu. W związku z tym, że służy poprawie zdrowia zwierzęcia, daje niesamowity wgląd do wewnętrznych narządów, które są poza zasięgiem wzroku lekarza weterynarii, dzięki czemu łatwiej o postawienie poprawnej diagnozy. Wykorzystywana aparatura umożliwia na przeprowadzenie specjalistycznego badania, którego celem jest w końcu poprawienie komfortu życia zwierzęcia.

Exit mobile version