WEBINO.pl

Morfologia krwi. Co badać i kiedy? Jak czytać badania?

Morfologia krwi

Zaleca się, aby raz do roku wykonywać sobie kontrolne badania sprawdzające stan naszego zdrowia. Zwykle jako badanie podstawowe wymieniane jest standardowe badanie krwi (morfologia). To pierwsze badanie, które pokazuje stan naszego zdrowia, które w przypadku pojawienia się jakichś niepokojących symptomów, może być rozszerzone na dalszą diagnostykę.

Co to jest morfologia krwi?

Morfologia to badanie diagnostyczne, w trakcie którego krew poddawana jest rozdziałowi na frakcje: osocze oraz krwinki krwi. Każda z tych frakcji jest osobno analizowana. W przypadku krwinek pod uwagę bierze się takie parametry jak: krwinek czerwone (erytrocyty), krwinki białe – leukocyty oraz płytki krwi – trombocyty. Morfologia pozwala określić stan zdrowia pacjenta, a także wykryć np. takie schorzenia jak niedokrwistość czy inne rozwijające się choroby. Udając się na badanie krwi pamiętajmy, że jest ono wykonywane na czczo. Jeżeli zażywamy jakieś leki to również powinniśmy poinformować o tym fakcie osobę przeprowadzającą badanie.

Jak czytać wyniki badania krwi?

Odczyt wyników badań nie powinien sprawiać większych problemów, ponieważ niezależnie od jednostki wykonującej badanie, wyniki przestawiane są w ten sam sposób. A mianowicie, przy każdym parametrze badanym podany jest zakres (od – do) , który wskazuje czy nasz wyniki mieści się w normie, czy jest przekroczony lub zaniżony. Zwykle też w przypadku zawyżenia czy zaniżenia jakiegoś wyniku, laboratoria umieszczają obok parametru strzałkę (w górę lub w dół) co dodatkowo podkreśla dany wynik.

Exit mobile version