WEBINO.pl

Otręby zbożowe – popularne odmiany, wartości odżywcze

Otręby zbożowe

Otręby zbożowe powstają z przemiału zbóż. Najczęściej wytwarzane są z pszenicy, owsa, a także żyta. Otręby wyróżnia wysoka zawartość substancji odżywczych, przez co powinny być uwzględniane w diecie osób ceniących sobie zdrowy tryb życia. Poznajmy więc bliżej najbardziej popularne odmiany, które warto wprowadzić do swojej codziennej diety.

Otręby gryczane – czym są i jak je stosować

Otręby gryczane powstają podczas przemiału gryki na kaszę gryczaną. Posiadają postać drobnych suchych drobinek w smaku zbliżone do gryki. Wyróżnia je wysoka wartość odżywcza, ponieważ zawierają sporo witamin, minerałów, a także cennego błonnika. Można je wykorzystywać jako dodatek do jogurtów, mieszanek owocowych, a także jako zamiennik bułki tartej. Niektórzy stosują otręby gryczane do zagęszczania zup i sosów.

Otręby gryczane są źródłem łatwo przyswajalnego białka roślinnego, a także dużych ilości magnezu, cynku i krzemu. Dostarczają także błonnik pokarmowy, który gwarantuje prawidłowe działanie układu pokarmowego. Analizując dokładnie skład otrębów gryczanych, można doszukać się również fosforu, wapnia oraz witamin z grupy B.

Otręby orkiszowe – główne właściwości i skład

Nie każdy wie, co to są otręby orkiszowe i jakie mają zastosowanie oraz wartości odżywcze. Z braku tej wiedzy ludzie tracą przez to szereg możliwości poprawy swojej codziennej diety. Otręby orkiszowe powstają w procesie przetwarzania ziaren orkiszu. Gromadzą w sobie sporą grupę wartości odżywczych, jakich próżno szukać w oczyszczonej mące. Otręby orkiszowe są źródłem makro i mikroelementów oraz białka, węglowodanów i glutenu.

Otręby tego typu można nabyć w postaci naturalnej, surowej i nieprzetworzonej, pochodzące ze sprawdzonych upraw bez pestycydów i metali ciężkich. Zazwyczaj z otrębów produkuje się płatki śniadaniowe.

Otręby owsiane – zastosowanie oraz właściwości

Otręby owsiane powstają jako produkt uboczny wynikający z przemiału ziaren owsa na mąkę bądź kaszę. Wyróżnia się największą ilością nienasyconego tłuszczu. Spośród wszystkich znanych otrębów, posiada również dużo błonnika. Zawiera również kwas oleinowy, który zazwyczaj wykorzystywany jest podczas profilaktyki antynowotworowej. Otręby owsiane wyróżnia także duża ilość witaminy z grupy B takich jak B6 i B12 oraz selenu i magnezu. W głównej mierze wspierają pracę mózgu, pomagają w zwalczaniu zmęczenia oraz w walce z niskimi stanami depresji. Często stosowane są w profilaktyce miażdżycy, obniżając ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.

Exit mobile version