WEBINO.pl

Sanacja jamy ustnej u psa. Informacje w pigułce

Sanacja jamy ustnej u psa

Tak naprawdę większość zabiegów profilaktycznych oraz leczenie w obszarze jamy ustnej może wchodzić w skład sanacji jamy ustnej u psa. W zależności od stanu klinicznego zwierzęcia lekarz jest w stanie zdecydować o konieczności oraz kolejności wykonywanych działań zaradczych. Wyeliminowanie stanów zapalnych, przeprowadzenie dezynfekcji, czy inne czynności dotyczące zębów, to jedne z części składowych zabiegu sanacji jamy ustnej u zwierząt.

Jeżeli jesteście ciekawi, w jaki sposób skutecznie zapobiegać chorobom u swoich pupilów, koniecznie przeczytajcie ten artykuł!

Sanacja jamy ustnej u psa

Sanacja jamy ustnej u psa jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zespołów czynności stomatologicznych. Wykonywanie tego typu zabiegu może być motywowane wieloma zamiarami. Jak na przykład:

Nie ma co ukrywać, że regularne wizyty u psiego stomatologa są koniecznością. Dlatego, jeżeli chcemy zapewnić naszemu pupilowi dobrą jakość życia, musimy zadbać o leczenie chorób jego jamy ustnej. Jak wiadomo, życie zwierzęcia w ciągłym bólu wpływa negatywnie ma jego codzienne funkcjonowanie, uniemożliwiając mu jego naturalną ekspresję. Stąd nieleczone czy niedoleczone choroby jamy ustnej u psów mają istotny wpływ na ich ogólny dobrostan.

Kiedy należy wykonać sanację jamy ustnej?

Mając na uwadze fakt, że psy bardzo rzadko okazują swoim właścicielom dyskomfort w okolicach wnętrza jamy ustnej, a co za tym idzie, również w okolicach uzębienia, należy mieć na względzie fakt, w jakiej kondycji te miejsca się znajdują. Dlatego też regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, które są połączone z cyklicznym wykonywaniem zdjęć RTG, powinny dawać pewność Wam, jako właścicielom, co do aktualnego stanu zdrowia posiadanych czworonogów. Niestety, jak to w życiu bywa, spora część właścicieli bagatelizuje tego typu aspekt opieki nad swoim zwierzęciem. Zaniedbania w granicach kontroli oraz leczenia mają później swoje nieuchronne przełożenie na listę chorób w obrębie głowy psa oraz poza nią.

Jak długo trwa sanacja jamy ustanej u psa?

Przed przystąpieniem do sanacji jamy ustnej u psa należy w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować zwierzę. Zaleca się, aby przed wykonaniem działań stomatologicznych zrealizować m.in.:

Pozwoli to zorientować się specjaliście w tym, czy nie ma żadnych przeciwskazań do poddania psa znieczuleniu ogólnemu. Z reguły przed przystąpieniem do sanacji jamy ustnej nie powinno podawać się zwierzęciu pożywienia minimum dwanaście godzin przed zabiegiem. Jednak, nie ma przeciwskazań, aby pies miał stały dostęp do wody.

Sama procedura wykonania sanacji jamy ustnej trwa opcjonalnie kilkanaście minut. A wszystko za sprawą wykorzystania stomatologicznego skalera, który przez cały zabieg emituje ultradźwięki. W trakcie całej procedury lekarz ma możliwość przyglądnąć się dokładnie wszystkim zębom. I w tym okolicom nad- oraz poddziąsłowym. Oczywiście, w niektórych przypadkach wyniknie potrzeba usunięcia pojedynczych zębów, a niekiedy zaszycia powstałych przetok. To oczywiście będzie miało przełożenie na przedłużenie się czasu zabiegu.

Cena usunięcia kamienia nazębnego u psa w Warszawie

Z reguły w profesjonalnej klinice weterynaryjnej w Warszawie usuwanie kamienia nazębnego u psa odbywa się na dwa sposoby – mechanicznie lub przy użyciu ultradźwięku. Dodatkowo, wymagane jest poddanie narkozie zwierzęcia, co również wpływa na koszt leczenia. Pamiętając o tym, że na wielkość dawki jest zależna od gabarytów psa oraz jego temperamentu, cena usunięcia kamienia oscyluje od 100 do 400 zł.

Exit mobile version